To nauka zajmująca się chorobami tkanek przyzębia (często nazywana przez pacjentów według starego nazewnictwa paradontozą).
Z badań epidemiologicznych, przeprowadzonych w 2011 roku pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Renaty Górskiej, wynika, że zaledwie 1,7% Polaków ma całkowicie zdrowe dziąsła i nie wymaga interwencji stomatologicznej.
Przyzębie to tkanki otaczające ząb i utrzymujące go w kości. W ich skład wchodzą: dziąsła, kość wyrostka zębodołowego szczęki i żuchwy, cement korzeniowy oraz więzadła mocujące ząb w zębodole. Przez niszczenie przez postępującą chorobę tego skomplikowanego oraz precyzyjnie działającego aparatu mocującego ząb dochodzi do jego rozchwiania a potem nawet do jego wypadnięcia.
Pacjenci zazwyczaj przychodzą do lekarza kiedy choroba przyzębia jest już znacznie zaawansowana. Zazwyczaj dochodzi do znacznej ruchomości zębów i ich wysuwania z zębodołów oraz nieprawidłowego przemieszczania, dziąsła są obolałe i krwawią a jedzenie sprawia ból.
Leczenie jest wtedy znacznie trudniejsze. Najpierw jednak następuje ocena stanu zaawansowania procesu chorobowego.
Wykonuje się specjalistyczne badanie periodontologiczne mierząc kieszonki przyzębne tzn. przestrzeń powstającą pomiędzy dziąsłem i zębem powstającą w wyniku utraty kości . Im większa jest ich głębokość tym choroba bardziej zaawansowana.
Najczęściej w przypadkach choroby przyzębia mamy do czynienia początkowo ze stanem zapalnym dziąseł i od tego zaczynamy leczenie.
Pierwszym i jednocześnie najważniejszym etapem leczenia jest usunięcie kamienia i osadu (scaling) , który w naszym gabinecie jest wykonywany przez profesjonalną higienistkę.
Kamień nazębny jest to najczęstsza przyczyna chorób przyzębia i bardzo często wykonanie tego zabiegu usuwa problem w początkowym stadium choroby albo znacznie zmniejsza stan chorobowy.
W naszych gabinetach kładziemy bardzo duży nacisk na prawidłowy stan przyzębia wszystkich naszych pacjentów – także tych, którzy trafiają do nas z innej przyczyny. Nasza higienistka spotykając się z pacjentem oprócz profesjonalnego scalingu , piaskowania i fluoryzacji zawsze poświęca pacjentowi czas na instruktaż higieny jamy ustnej. Pokazuje metody szczotkowania, odpowiada na pytania dotyczące higieny i produktów do higieny dostępnych na rynku.
U wszystkich pacjentów bez problemów z przyzębiem czyszczenie powinno być wykonywane raz na pół roku, a u osób z chorobą przyzębia nawet raz na 3 miesiące. Taka profilaktyka w krajach wysoko rozwiniętych spowodowała zmniejszenie występowania tej groźnej dla zębów choroby o ponad 40%.
Jeśli stan choroby jest tak dalece zaawansowany, wykonujemy dalsze czynności w celu ustabilizowania zębów za pomocą specjalnych szyn, lub koron lub mostów tymczasowych. Jednak bardzo często, w przypadkach zaawansowanych sama kuracja farmakologiczna i wzmocnienie zębów szyną czy koronami są niewystarczające.
Sterowana regeneracja kości i tkanek
Zabiegi z zakresu Sterowanej Regeneracji Tkanek i Kości są to wysokospecjalistyczne zabiegi chirurgiczne z użyciem materiałów pobudzających zanikłe tkanki przyzębia do regeneracji. W ten sposób możemy w znacznym stopniu przywrócić estetykę dziąseł i funkcję zniszczonych zębów.
Żeby odnieść sukces potrzebna jest jednak bardzo dobra współpraca pomiędzy pacjentem i lekarzem. Regularne wizyty kontrolne, bardzo dokładne zabiegi higieniczne oraz odpowiedni tryb życia pomogą w osiągnięciu sukcesu.
Nieprawdą dziś jest stwierdzenie, że „paradontoza jest nieuleczalną chorobą”. Dzisiejsza medycyna zna już możliwości uporania się z tym problemem.